Uniká-li vám voda z tlakové hadice od pračky a zjistíte, že hadice praskla, stačí uzavřít vodovodní ventil, hadici vyměnit za novou, a je to. Takové úniky nebývají nebezpečné a kvůli riziku vyplavování sousedů pod vámi se vyplatí ventil pravidelně uzavírat a otevírat jej pouze v průběhu praní. Mnohem horší úniky však nastávají při defektu potrubí a armatur ve zdi.
Nepodceňujte problém s elektrickým proudem
Když si představíte, že se vracíte večer domů z města, unavení, a těšíte se na odpočinek, může vás voda na podlaze nepříjemně zaskočit a na základě toho se dopustíte řady chybných rozhodnutí. Jedním z nich je například vyzutí z bot a urychlená likvidace následků škod. Zdá se to jako přirozená reakce – otevřít dveře od bytu, spatřit velkou kaluž v předsíni, sundat boty a ponožky a naboso cupitat pro kbelík a hadr. Zapamatujte si, že to první, co musíte bezpodmínečně udělat, je vypnout hlavní jistič, a teprve pak si může užít čvachtání v kaluži, jako malé děti po dešti na chodníku. Chůze naboso ale není vhodná i proto,, že skrze pokožku chodidel se můžete kontaminovat různými vyplavenými jedy (saponáty, kyselinami z čistidel, nečistotou z koberců, lepidel z dřevotřískového nábytku atp.)
Obujte raději gumovky a až vypnete přívod elektřiny a vody, zavolejte ihned instalatéry. Ti řeší únik vody v rámci pohotovosti velmi rychle, většinou jsou u vás do hodiny, a vy mezitím stačíte odklidit většinu vody z podlahy. Nepokoušejte se o hledání úniku sami a rozhodně ne tak, že budete oklepávat omítku, je to zcela zbytečné, protože instalatéři mají k dispozici moderní bezdotykové metody, například formovací plyn. Určí místo závady velmi přesně, a tu pak odstraní v rychlém sledu. Nakonec zjistíte, že i přesto, že to vypadalo hrozivě, nic tak tragického se vlastně nestalo, horší situace by byla v případě požáru.